پس از واکنش های رسانه ای درباره جذب سرمایه گذار خارجی برای پروژه میدان امام خمینی(ره) ، شهردار ارومیه مطالبی را منتشر کردند ، که نشان می دهد برای چنین طرح بزرگی ، فرایند و تشریفات اداری را رعایت نکرده اند.

پس از واکنش های رسانه ای درباره جذب سرمایه گذار خارجی برای پروژه میدان امام خمینی(ره) ، شهردار ارومیه مطالبی را منتشر کردند ، که نشان می دهد برای چنین طرح بزرگی ، فرایند و تشریفات اداری را رعایت نکرده اند.

در حوصله این یادداشت به چند نکته مهم اشاره می شود:

روال اداری و قانونی اجرای پروژه های بزرگ عمرانی شهری بر این قاعده است که ابتدا طرح اجرایی تهیه و از شورای اسلامی شهر و شوراهای شهرستانی و استانی مسکن و شهرسازی مجوز های لازم را دریافت می کند.

پس از تایید شوراهای قانونی براساس اسناد بالادستی ، میزان بودجه لازم برای اجرای پروژه تعیین و درخواست اعتبار می شود.

اگر تصمیم به جذب سرمایه گذار بود ، طرح اجرایی تهیه می شود و نقشه های معماری و میزان هزینه پایه لازم برای اجرای پروژه تعیین و درخواست پروپوزال می شود(RFP). یعنی از طراحان و مشاورین برای ارائه پیشنهاد اجرای طرح دعوت می شود ، طرح خود را برای اجرای سرمایه گذاری بر اساس پیوست های فرهنگی و اجتماعی ارائه بکنند.چون طرح توسعه میدان امام خمینی هم یک طرح فرهنگی در بافت تاریخی شهر و متصل به بازار و بافت تاریخی است ، حتما در طراحی آن باید الگوها و نمادهای معماری بومی و کاربری های فرهنگی در شان شهر فرهنگی ارومیه دیده شود.

بعد از درخواست پروپوزال و جمع اوری ایده ها ، تیمی از کارشناسان و کمیته فنی آنها را بررسی و بهترین را انتخاب می کند.

طرح عمرانی با پیوست های فرهنگی و اجتناعی و نقشه های برآورد اجرای پروژه ، طی فراخوانی در سطح ملی و در صورت تصمیم برای جذب سرمایه گذار خارجی ، در سطح بین المللی از طریق رسانه ها و نمایندگی های خارجی به اطلاع شرکت های معتبر و مورد تایید می رسد.

بعد از وصول پاکت های پیشنهادی ، چند تا گام مهم است. اول تعیین صلاحیت علمی و مالی و سوابق کاری شرکت ( نه فرد حقیقی) مورد بررسی قرار می گیرد. یعنی قبل از باز کردن سایر پاکت ها ، ابتدا مدارک معتبر صلاحیت فردی و کاری شرکت کننده در فراخوان بررسی می شود‌ اگر شرکت مورد نظر در این مرحله اعتبار سنجی ، نمره صلاحیت اجرا را دریافت نکرد ، از شرکت در مناقصه کنار گذاشته می شود. پاکت بعدی قیمت پیشنهادی فرد است. در این فرایند هم اگر فردی قیمتی پایین تر از کف هزینه برآورد شده پیشنهاد دهد ، یعنی به دنبال مفسده است و یا اهل نیست ، از مناقصه کنار گذاشته می شود.

در خصوص سرمایه گذاران خارجی فرایند و قوانین اختصاصی خود را دارد که قطعا نظر وزارت امور خارجه ، نهادهای امنیتی و سیاسی مد نظر قرار می گیرد. در خصوص اتباع ایرانی ساکن در خارج از کشور ، از نظر دو تابعیتی بودن و بررسی های لازم قطعا صورت می گیرد و اگر آن نهادها شرکت یا فرد مزبور را تایید بکنند ، نگرانی وجود ندارد.

سرمایه گذاری برای ساخت و ساز ، عموما ارزش جذب سرمایه گذار ندارد. در خود ارومیه سازمان همیاری های شهرداری اعلام امادگی کرده است. و قطعا اگر فراخوان درخواست پیشنهاد پروژه(RFP) به اطلاع عمومی در سطح کشور رسانده می شد ، حتی انبوه سازان ارومیه ای هم مشتری این پروژه می شدند. به عبارتی برای ساخت چند مغازه که این همه بلوا لازم نبود.

بهتر است از این سرمایه گذار که می خواهد سه هزار میلیارد تومان در ارومیه سرمایه گذاری بکند ، برای مشارکت در پروژه های حمل و نقل شهری، مدیریت پسماندها ، طرح های گردشگری ارومیه ، صنعت و منطقه آزاد برای احداث کارخانه و … دعوت شود. چرا باید درگیر پروژه ای شد که باعث شک و ظن بشود؟

یادداشت از هوشنگ عطاپور

ایمیل مستقیم: info@enekaseno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*