مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: بهره‌برداری از سد چپرآباد ضمن تامین آب شرب این منطقه به تامین آب زیستی دریاچه ارومیه نیز کمک می‌کند.

«اتابک جعفری» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به احداث سد چپرآباد روی رودخانه کانی‌رش از سرشاخه های کوچک رودخانه گدار، اظهار داشت: این طرح از طریق کانال سد جلدیان بخشی از آب مازاد سد سیلوه پیرانشهر را به رودخانه گدار و از آن طرق به دریاچه ارومیه خواهد رساند.

وی با بیان اینکه پیش از بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه مطالعات انجام شده برای احداث سد چپرآباد بر اساس ظرفیت 127 میلیون متر مکعبی و آب رسانی به 36 هزار هکتار از اراضی کشاورزی انجام شده بود، افزود: بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه و با تجدید مطالعات صورت گرفته گنجایش این سد به 38 میلیون مترمکعب تقلیل پیدا کرد.

جعفری افزود: هم اکنون سد چپرآباد امکان تامین آب شرب شهرهای اشنویه، نالوس، نقده و محمدیار به میزان 12.3 میلیون مترمکعب را خواهد داشت و آب مورد نیاز اراضی کشاورزی منطقه به میزان یک هزار و 100 هکتار را نیز تامین خواهد کرد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی ابراز امیدواری کرد که با بهره برداری از سد اشنویه میزان برداشت از رودحانه گدار کاهش یافته و امکان تامین 237 میلیون مترمکعب آب از طریق رودخانه گدار به دریاچه ارومیه نیز فراهم شود.

سد چپرآباد در 10 کیلومتری شهرستان اشنویه از نوع خاکی با هسته رسی بوده که طول تاج آن 488 و عرض تاج 10 متر می باشد وبا اعتباری بالغ بر سه هزار و 240 میلیارد رسال اجرا شده  است.

ایمیل مستقیم: info@enekaseno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*