با انصراف علیرضازاکانی صحنه رقابت برای ریاست مجلس یازدهم شفاف‌تر شده است، تاکنون نامزدی محمد باقر قالیباف قطعی است و در کنار او شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد دولت احمدی نژاد احتمالا به عنوان نماینده جریان احمدی نژاد، فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت دهم نامزدی خود را اعلام کرده‌اند.

به گزارش انعکاس نو، حزب موتلفه نیز اعلام کرده میرسلیم گزینه مناسب برای ریاست مجلس است، از سویی مرتضی آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری، علی نیکزاد وزیر مسکن دولت احمدی‌نژاد، حاجی‌بابایی وزیر پیشین آموزش و پرورش و نماینده کنونی همدان از جمله نامزد‌های احتمالی دیگر برای کسب کرسی ریاست مجلس‌اند.

علیرضا زاکانی در توئیتر خود نوشت: ایجاد تحول و کارآمدسازی مجلس به نفع مردم، اهداف مهمی است که لزوما با ریاست مجلس به دست نمی‌آید. ضمن احترام به دعوت برخی همکاران، برای حفظ وحدت و انسجام نیرو‌های انقلاب در مجلس یازدهم، اجرای برنامه تحول را ان شاء الله در همکاری و هماهنگی با فرد فرد نمایندگان دنبال خواهم نمود.

او یکی از جدی‌ترین گزینه‌ها برای کرسی ریاست مجلس آینده بود. حتی برخی تحلیلگران معتقد بودند نامزدی او از شهر قم در همین راستا و برای کسب اعتبار بیشتر بوده است. البته روشن است که این کناره‌گیری پس از مذاکره و لابی ممکن شده است. گفته می‌شود زاکانی نامزد نایب رئیسی مجلس و یا ریاست مرکز پژوهش‌ها می‌شود.

زاکانی سیاستمداری پرنفوذ میان اصولگرایان است و حمایت گروه‌های زیادی را با خود دارد. تفاوت او با محمدباقر قالیباف این است که مخالف جدی در جریان اصولگرا ندارد. جبهه پایداری و طیف احمدی‌نژاد مهمترین رقبای قالیباف برای کسب کرسی ریاست مجلس هستند. اگر زاکانی در فرآیند رقابت باقی می‌ماند حتی امکان حمایت این دو گروه از او وجود داشت که این می‌توانست کار را برای قالیباف دشوار کند. به این ترتیب کناره گیری زاکانی به سود قالیباف است.

از سویی قالیباف به انصراف زاکانی از رقابت بر سر ریاست مجلس آینده واکنش نشان داد و از آن استقبال کرد. او توئیت زاکانی را ریتوئیت کرد و نوشت: به لطف خدا این مجلس، مجلس کار، همکاری و برادری در حل مسائل مردم خواهد بود. ” قالیباف از هشتگ “مجلس قوی” استفاده کرد.

پشت پرده انصراف پایداری به دنبال باج خواهی است

احمدکریمی اصفهانی دبیرکل جامعه اسلامی اصناف و بازار در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه گمانه‌زنی در مورد ریاست مجلس یازدهم تا روز افتتاحیه پارلمان ادامه دارد، اظهار داشت: با توجه به اینکه در روز رای‌گیری مشخص می‌شود که چه کسانی نامرد می‌شوند، اینکه برخی از افراد اعلام انصراف می‌کنند و روی آن نیز مانور داده می‌شود، زیاد اهمیت ندارد، زیرا تا موقعی که انتخابات برگزار نشود و نامزد‌ها به طور رسمی اعلام آمادگی نکنند، ممکن است بسیاری از افراد نیز اعلام انصراف کنند.

وی با تاکید بر اینکه تعداد نامزد‌های ریاست مجلس نباید ده نفر باشد، گفت: این روز‌ها بسیاری از منتخبان اعلام آمادگی می‌کنند برای رئیس شدن، اما باید به این نکته توجه کرد که مجلس یک رئیس بیشتر نمی‌خواهد و در این زمینه به این همه نامزد احتیاج نیست، آقایان باید بدانند که اصول‌گرایان در حال حاضر بیش از هر چیزی به وحدت نیاز دارد و این موضوع باید مورد توجه منتخبان اصول‌گرای مجلس یازدهم قرار بگیرد.

کریمی اصفهانی افزود: باید کسی در مجلس رئیس شود که در تراز اصول‌گرایان قرار دارد و مورد توجه تمامی طیف‌ها باشد، بنابراین باید منتخبان با همکاری و فداکاری بهترین اقدام ممکن را انجام دهند، در این راستا باید تفاهمات لازم صورت گیرد و فردی که رئیس می‌شود با رای بالا انتخاب باشد، تا این امر برای او اقتدار آفرین باشد و وی را بتواند در اداره بهتر مجلس یاری دهد.

این فعال سیاسی اصول‌گرا در واکنش به شرط‌گذاری جبهه پایداری برای ریاست قالیباف، بیان داشت: این موضوع که بخواهند برای افراد در مجلس شرط و شروط بگذارند، به نظر می‌سد نوعی باج‌خواهی است و این مسئله به هیچ عنوان زیبنده اصول‌گرایان نیست، فردی که انتخاب می‌شود باید با رای و بدودن هیچ پیش‌شرطی انتخاب شود، بنابراین باید این مسائل را رها کرد و به فکر تشکیل یک مجلس کارآمد بود.

پشت پرده انصراف دلایل انصراف زاکانی

حسن لاسجردی فعال سیاسی اصول‌گرا در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه رقابت ریاست برای مجلس به چند دلیل مورد توجه سیاسیون و رسانه‌ها است، گفت: درست است که اصول‌گرایان در اکثریت مطلق هستند، اما به دلیل اینکه مجلس چندوجهی است و بسیاری از طیف‌های مختلف اصول‌گرا به همراه مستقلین و برخی اصلاح‌طلبان حضور دارند، می‌توان گفت، این امر اختلافات برای تعیین رئیس را افزایش داده است، در حال حاضر قالیباف، میرسلیم، آقا تهرانی، احمدی‌نژادی‌ها و حتی پزشکیان حضور دارند و باید دید در نهایت قرعه به نام چه کسی خواهد افتاد.

وی در مورد دلایل انصراف زاکانی از نامزدی برای ریاست مجلس، اظهار داشت: در این مورد به سه دلیل می‌توان اشاره کرد، اول اینکه رئیس مجلس باید چند وجهی باشد و مورد قبول همه طیف‌ها باشد که زاکانی از چنین چیزی برخوردار نبود، دوما رئیس پارلمان باید تجربه سیاسی لازم برای اداره مجلس را داشته باشد و دست آخر نیز زاکانی فاقد متانت سیاسی است و با اظهار نظر‌های افراطی که انجام می‌دهد، به هیچ عنوان نمی‌تواند برای ریاست نامزد شود.

لاسجردی گفت: با توجه به اینکه وی فاقد این ۳ شرط است، بنابراین احساس کرد رای نمی‌آورد و کنار کشید، این در حالیست که با توجه به مذاکراتی که با نمایندگان صورت گرفته و به اصطلاح فهمیده‌اند مزه دهان نمایندگان چیست، مشخص شده که زاکانی نمی‌تواند، رای لازم را به دست آورد، از سوی دیگر برخی مواقع نیز افراد برای سهم‌خواهی و امتیازگیری، خود را نامزد اعلام می‌کنند و بعد از اینکه امتیازات لازم را گرفتند، از صحنه کنار می‌روند، در مورد زاکانی نیز ممکن است چنین موضوعی وجود داشته باشد.

این فعال سایسی اصول‌گرا با اشاره به اینکه با وجود انصراف زاکانی به هیچ عنوان نمی‌توان حدس زد چه کسی رئیس مجلس می‌شود، بیان داشت: با توجه به فضایی که وجود دارد، باید دید در صحن علنی چه اتفاقاتی رخ خواهد داد، از سویی برخی از افراد دارای امکانات رسانه‌ای زیادی هستند و این‌طور القاء می‌کنند که شانس اصلی هستند و به اصلاح شوآف اجرا می‌کنند، اما در روز رای گیری ممکن است چیز دیگری در ذهن نمایندگان باشد و در آن صورت احتمال دارد اتفاقات دیگر نیز رخ داد، که بسیار غیر قابل پیش‌بینی باشد، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که از هم اکنون نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه کسی رئیس خواهد شد.

ایمیل مستقیم: info@enekaseno.ir

1 دیدگاه:

دیدگاه‌های غیرقابل انتشار: 0 دیدگاه‌های منتشر شده: 1

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*