افزایش عوارض خروجی از کشور و گنجاندن آن در لایحه بودجه سال آینده در حالی این روزها، زمزمه محافل مختلف شده که هیچ کس از قدم مثبت مجلس به این امر امیدوار نیست و همه از همین الان فکر می کنند که این لایحه با رای مثبت مجلسی ها دوباره تصویب شده و عوارض خروج از کشور برای همه مردم ایران به 268 هزار تومان خواهد رسید.

انعکاس نو- اینکه نمایندگان مجلس در استان های مرکزی کشور به این لایحه رای مثبت بدهند، جای سوال و استیضاح ندارد ولی آیا نمایندگان استان های مرزی در این خصوص نمی توانند قدمی بردارند؛ آن را به کل از دستور کار دولت و مجلس خارج کنند یا اینکه آن را برای استان های مرزی با تخفیف تصویب کنند.

اینکه این لایحه بیشتر به نفع قشر مرفه و خارج رونده است، بر کسی پوشیده نیست ولی آیا قشر متوسط هم نمی تواند از مزایای آن بهره ببرد؟ آیا این افزایش عوارض خروج در سوء استفاده از معافیت پاسپورت قشر متوسط و ضعیف کارساز نیست؟ آیا تجارت مرزی که در استان های مرزی وجود دارد، با این کار دمار از روزگارش در نمی آید؟ و …… هزاران آیا و امای دیگر که در این مقال قابل ارائه نیست.

در پاسخ به این سوال ها باید گفت که اینگونه طرح ها اتفاقا بیشتر قشر متوسط جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و برای قشر مرفه، افزایش چهل و خورده ای هزار تومانی عوارض خروج، هیچ مشکلی ایجاد نمی کند حال آنکه این میزان شاید یک هزارم درآمد ماهانه آنان نیز نشود؛ در حالی که این میزان بخش مهمی از سبد خانوارهای متوسط را در برمی گیرد.

در بسیاری از کشورهای دنیا که اصلا مرز و حدی با دیگر کشورها ندارند، دریافت عوارض خروج بی معنی است و حتی برخی کشورها نظیر حوزه اسکاندیناوی، تسهیلاتی را هم برای مسافرت های خارج از کشور در اختیار اتباع خود قرار می دهند اما در ایران به بهانه لزوم ایرانگردی و جلوگیری از خروج ارز، این عوارض به یکباره به حدود سه برابر افزایش یافته و امسال نیز 20 درصد دیگر به آن اضافه شده است.
ضمنا معامله های مرزی برای مرزنشینان نیز درد دیگری است که با این افزایش عوارض سر باز می‌کند.

با تصویب این لایحه در مجلس، امسال شاهد کاهش بسیار زیاد درآمد مرزنشینان ایرانی و سود سرشار اتباع دیگر کشورها از جمله ترکیه و عراق از تجارت مرزی بوده ایم حال آنکه آنان بدون مشکل از شهرهای مرزی ایران کالاها را خریداری کرده و با سود سرشار آن طرف مرز به فروش می رسانند.

و اما سهم‌ نمایندگان‌ مرزنشین مجلس …

حدود 150 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، از استان های مرزی در بهارستان حضور یافته اند و حتی بسیاری از نمایندگان استان های دیگر از جمله تهران نیز بومی استان های مرزی هستند که همین امر نشان دهنده قوت و قدرت نمایندگان این بخش هاست ولی تاکنون از این قوت و قدرت چیزی دیده نشده که همین لایحه افزایش عوارض خروج از کشور نشانه همین استفاده نکردن است.

نمایندگان آذربایجان غربی از جمله سه نماینده ارومیه، یک نماینده شهرستان های نقده، اشنویه، یک نماینده شهرستان های پیرانشهر و سردشت، یک نماینده خوی، نماینده سلماس و نماینده ماکو، شوط، پلدشت و چالدران نیز منتخبان ملت از شهرستان های مرزی آذربایجان غربی هستند که بنا به گفته خودشان، قدرت زیادی در مجلس دارند اما طبق بررسی های نگارنده، هیچ اثری از آنان برای کاهش عوارض خروج از کشور لااقل برای استان های مرزی دیده نمی شود.

البته دیگر طرح‌ها و لایحه ها نیز به همین منوال است ………..

باشد که در مجلس آینده با انتخاب آگاهانه ملت، این جنب و جوش در نمایندگان دیده شود و حداقل استان های مرزی، خیری از مرزی بودن خود ببینند.

ایمیل مستقیم: info@enekaseno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*