چند صباحی است که بحث سرمایه گذار پروژه میدان امام ارومیه تبدیل به خبر اول و موضوع مناقشه موافقان و مخالفان این طرح شده ، طرحی که پس از گذشت قریب به ۲۰ سال از کلنگ زنیش ، همچنان است.

 

انعکاس نو- نواهای مخالف که غالباً از سوی اردوگاه هویت طلبان به گوش می رسد و آواز موافقان این طرح که از سوی حامیان شهردار و حلقه رسانه ای محمد مهدی شهریاری بلند می شود ، هر دو در راستای اهدافی است که در این مقال قصد پرداختن به آن را نداریم ، اما نمی توان از بیانیه سرتاسر توهین و اتهام استاندار که سابق بر این خود را “حاکم” استان معرفی کرده و توضیحات هول هولکی شهردار و شورای شهر به این سادگی گذشت .

محمد مهدی شهریاری ، به عنوان استاندار این دیار از ۱۹ مهر ۹۶ که بر اریکه حاکمیت استان تکیه زده مدیریتی چالشی و حاشیه ای را به استان تزریق کرده و با ادعای “فسادستیزی” همواره رسانه ها و خبرنگاران را به همراهی فراخوانده و تا جایی پیش رفته که در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار سال قبل قول افشاء اسناد فساد را جهت انتشار در رسانه ها داد و با وجود گذشت بیش از ۱۳ ماه از قول شهریاری ، به رغم پیگیری های مکرر جامعه خبری تا امروز هیچ مدرک مثبته ای که دال بر وجود فساد و یا فساد ستیزی شهریاری باشد ، جهت انتشار به دست خبرنگاران نرسیده است.

شهریاری بارها چه در جلسات خبری و چه در بیانیه اخیر خود از خبرنگاران صادق استمداد نموده است در حالی که تا امروز نسبت به تعریف یا بازتعریف خبرنگار صادق هیچ اقدامی چه از سوی وی و چه از سوی روابط عمومی استانداری صورت نگرفته و مشخص نیست که خبرنگار صادق در دید جناب حاکم چه کسانی هستند، آیا منظور ایشان “حلقه رسانه ای” حامی وی می باشد که از هر کار صحیح و غلط ایشان به نیکی یاد می کنند و وی را بری از هرخطایی نشان می دهند و یا دنبال خبرنگاران “حلقه به گوشی” است که افاضه کلام ایشان را انتشار دهند؟
به هر تقدیر استاندار ابتدا باید برادری خود را ثابت نماید و با ارائه اسناد و مدارک نسبت به اثبات فساد موجود بین مسولین اقدام نماید و سپس در پی “صداقت” خبرنگاران باشد.

محمد مهدی شهریاری در حالی با ابراز بی اطلاعی از جذب سرمایه گذار اربیل نشین قصد سلب مسولیت از خود و مجموعه تحت مدیریتش را دارد که به مصداق “عذر بدتر از گناه” خود را در معرض اتهام “سوءمدیریت” جدی قرار داده است.
به واقع استاندار انتظار دارد مردم این سخن ایشان را مبنی بر بی اطلاعی از حضور سرمایه گذار خارجی بپذیرند؟ آیا این توهین به “شعور” عامه مردم نیست؟
جناب استاندار با چه استدلالی قصد مجاب کردن مردم را به پذیرش این امر دارد که فرد اول حاکمیت استان در بی اطلاعی به سر می برد و مرجع پاسخگو شورا و شهردار می باشند؟
اخذ مجوز حضور سرمایه گذاری باید بر اساس یکی از دو قانون “تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی” و یا “مراکزخدمات سرمایه گذاری استانها” انجام پذیرد که در قانون اول اصل مسولیت با “استاندار” است و در قانون دوم شخص “استاندار” رئیس مرکز می باشد بنا براین اظهار بی اطلاعی توسط “محمد مهدی شهریاری” به عنوان استاندار امری “غیرقابل قبول” است.

بیانیه منتشره از استاندار حاوی الفاظ سخیف و دور از شانی بود که در یک بیانیه رسمی از یک جایگاه حقوقی محلی از اعراب ندارد.
توهین به مخالفان در بیانیه نشان از “استیصال” استاندار دارد و موید این نکته است که وی در زمان تنظیم بیانیه کاملاً عصبی بوده و دقتی در الفاظی که استفاده نموده نداشته اند.
لذا پیشنهاد می کنیم در بیانیه های بعدی استاندار قبل از انتشار بیانیه حتماً یک دمنوش گل گاوزبان میل کنند تا با تسلط بیشتر بر اعصاب خود جایگاه استفاده از الفاظ را در جملات با دقت نظر بیشتری بررسی کنند.

یادداشت از آیدین بابایی

ایمیل مستقیم: info@enekaseno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*