نائب رییس اتحادیه میوه و تره بار ارومیه با بیان اینکه دولت ترکیه بیش از 6 هزار و 500 تن هندوانه صادراتی از ایران را بالا کشیده است، گفت: طرف ترک نه تنها 6 هزار و 500 تن هندوانه را بالا کشیده و پولی نمی‌دهد بلکه با پولی نیز طلب می‌کند.

رحمت تقی‌زاده روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در تشریح ماجرای هندوانه‌های صادراتی ایران به ترکیه اظهار داشت: اوایل اسفندماه 1398، بازرگانان ایرانی پیگیر باز شدن خط ریلی به سمت ترکیه جهت سهولت ترانزیت بودند که این موضوع با استقبال طرف‌های ترک همراه شد و این خط انتقال دایر گشت.

وی ادامه داد: دولت ترکیه در یک اقدام هدفمند، ظرفیت این خط انتقال را از روزی 100 واگن به روزی 300 واگن افزایش داد و در اسرع وقت تمامی محموله هندوانه ایرانی را در گمرک خود دپو کرد.

نائب رییس اتحادیه میوه و تره بار ارومیه اضافه کرد: پس از دپوی کامل محموله هندوانه در گمرک ترکیه، وزیر این کشور در ساعت 24 شب طی یک توییتی اعلام کرد که عوارض گمرکی هندوانه از هر تن 75 دلار به هر تن 300 دلار افزایش یافته است؛ این اتفاق درحالی رخ داد که هر تن هندوانه ایران در خاک ترکیه به قیمت 180 دلار به فروش می‌رسید.

وی با بیان اینکه طبق قانون جدید، بازرگانان ایران برای صادرات هندوانه به ترکیه باید از جیب خود مقداری پول نیز به طرف‌های ترک پرداخت می‌کردند، گفت: طرف‌های ترک پس از پافشاری به اجرای قانون جدید در یک اقدام ناجوانمردانه دیگر با فشار به شرکت‌های بازرگانی ایرانی آنان را مجبور کردند تا در صورت عدم توانایی در پرداخت عوارض گمرکی، همه هندوانه‌های موجود در گمرک ترکیه را به دولت این کشور هدیه دهند.

تقی‌زاده با اعلام اینکه تمامی هندوانه‌های صادراتی ایران به دولت ترکیه هدیه داده شد، بیان کرد: البته ماجرا به اینجا نیز ختم نشد؛ دولت ترکیه هندوانه‌های دریافتی از ایران را به قیمت بسیار بالاتر از عرف بازار به مزایده گذاشت که در نهایت کار به جایی رسید که هیچ خریداری نداشت و این هندوانه‌ها فاسد شد.

وی ادامه داد: بعد از فاسد شدن هندوانه‌ها پس از 40 روز نگه داری در گمرگ ترکیه، دولت این کشور با زیر فشار گذاشتن شرکت‌های بازرگانی ایرانی خواستار دریافت جریمه 6 هزار لیری به ازای هر واگن هندوانه شده است.

نائب رییس اتحادیه میوه و تره بار ارومیه با بیان اینکه هیچ یک از دستگاه‌های اجرایی در کشور پاسخگوی وضعیت به وجود آمده نیستند، اظهار داشت: نامه نگاری‌ها در این رابطه نه تنها نتیجه بخش نبود و اتاق بازرگانی ارومیه نیز هیچ اقدامی نکرد.

ایمیل مستقیم: info@enekaseno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*